20 ? 21 maja - Na rowerowym pograniczu Kaszub i Kociewia

Odbył się już drugi Kaszubsko-Kociewski Rajd Rowerowy organizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE. Około 60 uczestników zmagało się z piachem, asfaltem oraz słońcem przeżywając, w ten sposób niesamowitą przygodę. Współorganizatorem rajdu była Lokalna Organizacja Turystyczna SERCE KASZUB. Tradycyjnie rajd miał zmienną nazwę, w zależności od przebiegu – czy to z Kaszub na Kociewie, czy z Kociewia na Kaszuby.

W 2017 startowaliśmy sprzed Gminnego Ośrodka Kultury W Dziemianach. A potem nieco ponad 50 kilometrów jazdy przez, często nieznane, zakątki pogranicza Kaszub i Kociewia – rajdowicze odwiedzili Zielona Szkołę w Schodnie i rezerwat Kręgi Kamienne w Odrach – na nocleg w warunkach turystycznych (sala gimnastyczna, karimata i śpiwór) przyjęła uczestników szkoła w Czarnej Wodzie. Niedziela to też około 50 kilometrów powrotne z Kociewia na Kaszuby, do Dziemian przez Bartel Wielki, Bąk, Wiele. Na trasie przygotowano drobne poczęstunki.

W tym roku szlak był trochę bardziej wymagający, bo zdecydowana większość odcinków to były drogi leśne, piaszczyste i szutrowe, niewiele było komfortowych asfaltów. Uczestnicy zabrali ze sobą śpiwory i karimaty oraz inny niezbędny sprzęt, a cięższe bagaże przewieziono transportem. Druga edycja Kociewsko-Kaszubskiego Rajdu Rowerowego odbyła się również dzięki wsparciu partnerów, którymi w tym roku były: Urząd Gminy Dziemiany, Gminny Ośrodek Kultury w Dziemianach, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Urząd Miejski w Czarnej Wodzie, Zespół Szkół Publicznych w Czarnej Wodzie, Urząd Gminy Kaliska oraz Ośrodek Wypoczynkowy eFKa we Wielu. Zadanie to wspierane było także finansowo z budżetu Samorządu Powiatu Starogardzkiego.

Z życia LOT...

10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia, ustanowiony na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o regionie w formie „Gociewie”, która miała miejsce w 1807 roku. Tego dnia nie ma jednych centralnych obchodów, ale odbywają się wystawy, happeningi, warsztaty regionalne czy apele.

Wczoraj, z inicjatywy jednego z tczewskich filatelistów, Poczta Polsa do obiegu wprowadziła dwa znaczki pocztowe. Na znaczkach przedstawiony jest Samborek-maskotka miasta, na tle zabytkowych mostów przez Wisłę w Tczewie oraz na tle tczewskiej fary. Zabytki te, są najbardziej rozpoznawalnymi atrakcjami miasta.

 

Już niedługo wydamy nową publikację. Na półkach w naszej Informacji Turystycznej rozgości się mapa Powiatu Tczewskiego ukazująca wszystkie szlaki turystyczne oraz najważniejsze atrakcje tej części Kociewia.